Google Website Translator Gadget

środa, 30 listopada 2011

"Sweet" foto - daleko nam do Azjatek

Patrząc na zdjęcia Azjatek zamieszczone na tej stronie stwierdzam jedno - daleko nam z naszymi polskimi "słit fociami" do tych dziewczyn!:)

 


























*zdjęcia pochodzą ze strony: http://asianposes.com/category/pose/

piątek, 25 listopada 2011

Dzieje się: Olkusz i Kraków!

 



W ramach "Eigakan - Przegląd Kina Japońskiego", który odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, pokazane zostaną trzy filmy:  

"Ruchomy zamek Hauru" (27 listopada 2011 r. - przed pokazem odbędą się warsztaty układania ikebany),  
"Tron we krwi" (11 grudnia 2011 r. - wzbogacony o pokaz japońskiej szermierki i sztuk walki),  
film dokumentalny, którego tytuł nie jest jeszcze znany (22 stycznia 2012 r). 

Wstęp wolny!







 


Od 24 listopada (czwartek) czynna jest już natomiast wystawa w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie "Kino japońskie w polskim plakacie filmowym"

"W styczniu 2010 roku zbiory Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” wzbogaciły się o kolekcję plakatów anonsujących różne wydarzenia związane z kulturą Japonii. W liczącym ponad sto sztuk zbiorze przeważającą większość stanowią plakaty filmowe, które prezentujemy po raz pierwszy na wystawie "Kino japońskie w polskim plakacie filmowym". Wspomniane prace powstały pomiędzy 1951 a 1993 rokiem, a więc w erze poprzedzającej czas internetu i globalnych kampanii reklamowych. W ten sposób odnoszą się do okresu świetności polskiej grafiki i czasu, kiedy film japoński na całym świecie święcił triumfy."




  

30 listopada (środa), również w Muzem Manggha, odbędzie się "Manggha Matsuri". W programie: 

godz.16.00 Manggha dzieciom: konkurs plastyczny z nagrodami,

W nawiązaniu do powyższej wystawy o godz.18.00,  odbędzie się spotkanie i promocja książki "Kino japońskie w polskim plakacie filmowym" z udziałem autorów: Magdaleny Czubińskiej, Piotra Kletowskiego i Wioletty Laskowskiej-Smoczyńskiej

godz.19.00 Pokaz filmu Oscar i inne... Nagrody filmowe Andrzeja Wajdy 

Na zakończenie Muzeum Manggha zaprasza na lampkę wina i tort urodzinowy!

środa, 23 listopada 2011

Muzeum Azji i Pacyfiku / Warszawa




 "Film Noir w Twórczości Kurosawy Akiry" - tak zatytułowana jest prelekcja, która będzie miała miejsce w Muzeum Azji i Pacyfiku przy ul. Freta 5 dn.28 listopada (poniedziałek) od godz.18.00

Spotkanie poprowadzi Marta Ławniczak, doktorantka na wydziale Orientalistycznym UW.

 Wstęp wolny!

wtorek, 22 listopada 2011

"Night of fire"

Gotowi na dużą dawkę śmiechu!? :)


Koncert Utamakura Naomi w PJWSTK / Warszawa

Trochę późno zamieszczam tą informację, ale może ktoś się wybierze:
zdjęcie pochodzi z profilu artystki na Facebook'u
 
23 listopada (środa) o godz.19.00 w Auli Głównej PJWSTK przy ul. Koszykowej 86 w Warszawie, będzie miał miejsce koncert japońskiej śpiewaczki Utamakura Naomi zatytułowany O czym mówiły księżniczki  - śpiewana poezja i opowiadania z księgi Kojiki”.

"Naomi Utamakura urodziła się w Osace w 1962 roku i jest absolwentką wydziału muzycznego tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Po studiach zajmowała się komponowaniem i produkcją swych utworów, które łączą tradycyjną japońską muzykę z zachodnimi aranżacjami. W 2002 roku podjęła współpracę z  Noboru Suganumą, z którym pracuje do dziś. Doktor Suganuma zajmuje się opracowywaniem klasycznych tekstów oraz oprawą wizualną widowisk, do których muzykę komponuje Ryo Tsunazawa. Wspólnie przygotowali takie przedstawienia jak „Księżniczka Nukata”, „Opowieść o posłańcach dynastii Tang” czy prezentowane już w Poznaniu „Góra mądrości” oraz „Genji Monogatari – Part of Aoi”. Naomi Utamakura wydała dotąd 10 albumów." (ze strony: http://creativa.amu.edu.pl/kultura/utamakura.html)

niedziela, 20 listopada 2011

Teatr kabuki i Hana Umeda / Warszawa

W poniedziałek, 21 listopada w godz.18.30-20.30, w Ethno Cafe Bílý Koníček na ul.Kredytowej 1 w Warszawie odbędzie się spotkanie z teatrem kabuki. Poprowadzi je Hana Umeda, tancerka nihon buyo.

 
"Teatr kabuki to powstała w XVII wieku forma japońskiej sztuki mieszczańskiej. Do dziś wykonywany jest w ten sam sposób, co od przeszło 300 lat. Dzięki niemu wybierzmy się w podróż do Japonii z okresu Edo, w ulotny świat gejsz i dandysów, poznajmy historie o mitycznych wojownikach, dzielnych samurajach i sprytnych złodziejaszkach. Podczas cyklu spotkań będziemy mogli zapoznać się z tym wyjątkowym teatrem. Na każdym spotkaniu obejrzymy inną sztukę z repertuaru tetru kabuki, będziemy też mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat jego historii i funkcjonowania we współczesnej Japonii."*

* opis pochodzi ze strony wydarzenia na FB, gdzie można również potwierdzić swój udział w wydarzeniu.

Wstęp wolny. 

UWAGA: Kolejne spotkanie odbędzie się 19 grudnia - to samo miejsce, w tych samych godzinach:)

sobota, 19 listopada 2011

Japońskie plakaty vintage

Na stronie http://pinktentacle.com/2010/08/vintage-tokyo-subway-manner-posters/ znajdziecie ciekawe plakaty z lat 1976-1982, które swego czasu znajdowały się w tokijskim metrze i miały nakłaniać pasażerów do odpowiedniego zachowania w tym środku komunikacji:)

piątek, 18 listopada 2011

Pamiętacie? :-)

                                                

Koncert Miyi Masaoki! / Warszawa

zdjęcie ze strony: http://www.miyamasaoka.com/

 Już niebawem, bo 20 listopada (niedziela) o godz.19.00 w Budynku Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie odbędzie się koncert Miyi Masaoki.

"Miya Masaoka jest kompozytorką, improwizatorką; zajmuje się także sound-artem. Znana jest przede wszystkim z niekonwencjonalnej gry na koto. Wyzwalając je z tradycyjnej roli w muzyce japońskiej, zaproponowała nowe techniki instrumentalne takie jak gra smyczkiem a także połączenie z szeregiem elektronicznych manipulacji rozszerzających zakres brzmieniowy. Jest także konstruktorką laserowego koto. Od kilkunastu lat zajmuje się instalacjami dźwiękowymi nagłaśniając między innymi rośliny, owady a także procesy organiczne ludzkiego ciała. Regularnie współpracuje z Fredem Frithem (projekt Maybe Monday), Bang on a Can a także Pauline Oliveros, Ornettem Colemanem i wieloma innymi muzykami związanymi z nowojorską sceną downtown oraz kalifornijską Bay Area."*

Wstęp wolny!

* opis pochodzi ze strony CSW.

piątek, 11 listopada 2011

Szósty z cyklu wykładów o Japonii + "Nie tylko Kurosawa. Kino japońskie pięciu dekad" / Warszawa

15 listopada (wtorek) o godz.17.30 Ambasada Japonii zaprasza na szósty z cyklu wykładów o Japonii. Tego dnia wystąpi z prelekcją pt. "1200 lat przed Bismarckiem - opieka społeczna w Japonii VIII w." dr Maciej Kanert (absolwent japonistyki UAM).

Obecność tradycyjnie już można zgłosić telefonicznie: 22 584 73 00 bądź mailowo: info-cul@emb-japan.pl.



Bardzo ciekawie zapowiada się natomiast cykl filmów japońskich - "Nie tylko Kurosawa. Kino japońskie pięciu dekad" - startujący 25 listopada, który potrwa do 15 grudnia i odbywać się będzie w Kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej (Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, wejście A).

W przeciągu zaledwie 2 miesięcy zaprezentowane zostaną w sumie 23 obrazy takich znakomitości jak m.in.: Yasujiro Ozu, Kon Ichikawa, Nagisa Oshima czy Takeshi Kitano.

Projekcjom towarzyszyć będzie wystawa plakatów do prezentowanych filmów ze zbiorów Działu Dokumentacji Filmoteki Narodowej oraz spotkania ze znawcami kinematografii japońskiej.

Plan projekcji na listopad dostępny jest na tej stronie. Na większość seansów wstęp jest wolny (wejściówki można odebrać w kasie kina Iluzjon), jedynie na "Imperium namiętności" oraz "Imperium zmysłów" w reżyserii Nagisa Oshima trzeba będzie zakupić bilety z cenie 11zł.

wtorek, 8 listopada 2011

Spektakl zespołu teatralnego Minwa-za z Tokio / Warszawa


Ambasada Japonii serdecznie zaprasza na pierwszy w Polsce spektakl japońskiego teatru cieni "Edo utsushi-e":  
18 listopada (piątek) w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i 19 listopada (sobota) w Domu Kultury "Świt"


Wstęp jest bezpłatny. W celu zarezerwowania miejsca należy skontaktować się z teatrem.
Szczegóły dostępne na stronie internetowej.

niedziela, 6 listopada 2011

VI Otwarta Akademia Kina Japońskiego 2011/2012 / Kraków






W ramach VI Otwartej Akademii Kina Japońskiego "Piękno zaklęte w obrazie - malarskie inspiracje w kinie japońskim", dnia 7 listopada o godz.18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie, pokazane zostaną "Inspiracje ekspresjonistyczne w kinie gendai-geki" (na przykładzie filmu „Zły śpi spokojnie” w reżyserii Akiry Kurosawy / „Warui yatsu hodo yoku nemuru”, Japonia, 1960).

piątek, 4 listopada 2011

Centrum Promocji Kultury / Warszawa

W Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2 odbędzie się jutro o godz.18.00 pokaz tańca teatru Noh w wykonaniu grupy artystycznej Marebito. Wstęp wolny, trzeba jednak wcześniej odebrać zaproszenia w sekretariacie CPK - liczba miejsc ograniczona.